، متن کامل بیانیه مجمع فرهنگیان ایران اسلامی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید

  • سه شنبه, 01 مهر 1393
  • نوشته شده توسط 

بیانیه مجمع فرهنگیان ایران اسلامی به مناسبت آغاز سال تحصیلی 94-93

» سرویس: سياسي - سياست داخلي
logoye site.jpg

مجمع فرهنگیان ایران اسلامی با صدور بیانیه ای به مناسبت آغاز سال تحصیلی 94-93 از وزیر آموزش و پرورش خواستند تا با ارائه ترجمانی صحیح از سیاست تدبیر و امید در آموزش و پرورش و تاسیس پارلمان معلمان، موجبات دلگرمی فرهنگیان را فراهم آورد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن کامل بیانیه مجمع فرهنگیان ایران اسلامی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید به شرح زیر است:

فرخنده روز ملی اول مهر بر مجموعه فرهنگیان فرهیخته بویژه معلمان گرانمایه، اساتید دانشگاه ها، دانشجویان، دانش آموزان و همه دلسوزان نظام تعلیم و تربیت که در راه اعتلای فرهنگ وتربیت این مرز و بوم قدم برمی دارند مبارک باد.

 

گرامی باد یاد و خاطره 8 سال دفاع مقدس و جانبازی های شهدای گرانقدر جنگ تحمیلی، به ویژه شهدای فرهنگی، جانبازان، جاوید الاثرها و خانواده های معظم شهدا.

در آغازین روز های سال تحصیلی و در آستانه روز جهانی معلم، درود می فرستیم به روح پر فتوح معلمان شهیدی که در پیروی از امام راحل تدریس، قلم، جان و خون خود را در راه مبارزه با استبداد، تحجر، بی عدالتی و آگاهی بخشی به جامعه و روشنگر ی راه درستی و راستی و تبیین اسلام ناب محمدی (ص) و رحمانی فدا کردند.

اکنون که به استقبال دومین بازگشایی مدارس در دولت تدبیر و امید می رویم، امید فراوان داریم که سال تحصیلی جدید در سایه ی اجرای سیاست های دولت تدبیر و امید بخصوص در حوزه ی استراتژیک سیاست خارجی، رفع تحریم ها، بازسازی اقتصاد ویران شده، توجه خاص به حل مسائل عمده آموزش و پرورش و ... سالی پر افتخار برای ملت عزیز ایران باشد و با تلاش و پشتکار همکاران فرهیخته، دانش آموزان و آینده سازان این مرز پر گوهر فرصت و امکان لازم برای بالندگی و شکوفایی را بیابند و همه چیز بر مدار عقلانیت و اعتدال بر گردد.

ما بر این باوریم که آموزش و پرورش یکی از با اهمیت ترین نهاد های کشور است و کلید سعادت جامعه در گرو رشد و توسعه ی آن می باشد و در فرایند تعلیم و تربیت نه تنها معلم، مهمترین و مؤثرترین رکن محسوب می گردد،بلکه در بین گروه های مرجع اجتماعی نیز با وجود همه ی جفاها، معلمان از جایگاه ویژه و ممتازی برخوردارند. لذا توجه ویژه به خواسته های منزلتی، معیشتی و صنفی این قشر نجیب و شریف را گره گشای بسیاری از کاستی ها و مشکلات جامعه و آموزش و پرورش می دانیم.

اکثریت فرهنگیان ایران اسلامی در انتخابات سال 92 با شناخت و آگاهی کامل از برنامه کاندیداهای مختلف ریاست جمهوری، رای خود را به نام دکترحسن روحانی به صندوق ها ریختند تا شاهد توقف روند ویرانگر همه ی سرمایه های کشور از جمله نهاد آموزش و پرورش باشند. گسترش فضای امنیتی در مراکز آموزشی، اجرای برنامه های بدون پشتوانه کارشناسی مانند طرح تغییر مقاطع آموزشی (6-3-3) و هوشمندسازی نمایشی در مدارس، سپردن مسئولیت های بزرگ به افراد کوچک و ناوارد، افت کیفیت آموزشی در مدارس دولتی و ... وضعیت فاجعه باری را در آموزش و پرورش رقم زده بود؛ سخنرانی ها و مصاحبه های دکتر روحانی در جریان انتخابات نشان از شناخت دقیق ایشان از مشکلات کشور و بخش آموزش و پرورش داشت و این امید را در جامعه فرهنگیان برانگیخت که با انتخاب ایشان هم روند کلی اداره کشور به سود رفاه و امنیت مردم عوض می شود و هم در درون وزارت آموزش و پرورش کارها بر مدار عقلانیت و اعتدال بر می گردد.

مجمع فرهنگیان ایران اسلامی همراه با قاطبه ی فرهنگیان کشور بر این نظر بوده و هست که جناب آقای دکتر فانی معلمی عالم و آشنا به مسایل حوزه آموزش و پرورش هستند. بسیار امیدوار بودیم و هستیم که تیم مدیریتی ایشان بتوانند به برنامه ها و وعده های داده شده توسط رئیس جمهور در این وزارتخانه جامه عمل بپوشانند. اکنون که یک سال از حضور ایشان در این وزارتخانه می گذرد ضمن حمایت راهبردی از برنامه های دولت تدبیر و امید و شخص رییس جمهور، خود را موظف می دانیم اعلام نماییم که متاسفانه تعداد کثیری از اعضای تیم مدیریتی حاکم بر وزارت آموزش و پرورش در اجرای سیاست های دولت تدبیر و امید ناتوان بوده یا بعضا به سیاست های اعلامی رئیس جمهور و حتی به سیاست های دکتر فانی هم اعتقادی ندارند. ما نگرانیم که اینها همچنان با بزرگ‌نمایی مسائل فرعی و عدم توجه به نیازهای واقعی، آموزش و پرورش را از اهداف اصلی خود باز دارند. فقدان قاطعیت و اقدامات توام با تردید و تزلزل در زمینه مدیریت منابع انسانی، فضایی نگران کننده در محیط های ستادی و ادارات کل و ادارات مناطق ایجاد کرده است؛ زیرا مدیران بخش های مختلف در نبود یک برنامه منسجم بر اساس سلایق شخصی عمل می کنند و شخصیت های با نفوذ و جریان های مخالف دولت از نمایندگان مجلس تا احزاب و نهادها و ... از خلاء موجود استفاده کرده و در صدد ایجاد حوزه نفوذ اختصاصی در زیر مجموعه های این وزارتخانه هستند. اختلاف بین مدیران بخش های مختلف وزارتخانه در سایه تردید و عدم توان تصمیم گیری مناسب، فعالیت های آموزشی و پرورشی را مختل کرده است.

کارگزاران دولت قبلی در همه سطوح دست بالا را دارند و هیچ تلاشی هم برای پنهان کردن خط و خطوط سیاسی خود نمی کنند،در حالی که رئیس جمهور محترم نگاه سیاسی و ایدئولوژیک به آموزش و پرورش را بارها مضر اعلام کرده اند و آخرین بار در نشست مدیران آموزش و پرورش مواضع خود را تکرار نمودند متاسفانه حوزه پرورشی همچون دولت قبل تمام تمرکز خود را بر فعالیت های نمایشی و شبه پرورشی گذاشته است. پرداختن به این امور، این بخش مهم و تاثیرگذار را از انجام وظایف ذاتی تربیتی که همانا پیشگیری از آسیب های روحی و روانی و توسعه تربیت دینی و اخلاقی دانش آموزان است را باز داشته است. انتظار جدی و به حق کلیه ی ذی نفعان و ذی ربطان برنامه های وزارت آموزش وپرورش این است که سازمان ها، مراکز و معاونت ها در قبال عدم اعلام سیاست، استراتژی و برنامه های عملیاتی و عدم اصلاح ساختار داخلی پاسخگو باشند.

با وقوف و اشراف کامل به مشکلات دولت در بخش آموزش وپرورش، بار دیگر از رییس جمهور و تک تک اعضای محترم هیات دولت ونمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی وکلیه ی نهادهای حاکمیتی می خواهیم در سایه ی وفاق و همدلی و با عزم ملی نسبت به حل مسائل عمده آموزش و پرورش اقدام عملی کنند. از جمله به فراهم کردن بستر های لازم جهت عملیاتی شدن اهداف اسناد بالا دستی و راهبردی آموزش و پرورش، رفع مسائل و مشکلات معلمان، ترفیع جایگاه، شان و منزلت اجتماعی، آموزش و ارتقاء و بهبود وضع معیشت آنان َهمت گمارند و صبوری و فرهیختگی این قشر عظیم را در همراهی با همه ی فراز و نشیب های دوران انقلاب اسلامی ارج نهند.

از وزارت آموزش و پرورش به دلیل کندی و تاخیر در اجرای سیاست ها، استراتژی ها، برنامه ها و وعده های داده شده توسط رئیس جمهور محترم به شدت گله مندیم و انتقاد داریم و مصرانه عزل مدیران ناتوان، تقویت بدنه ی کارشناسی با به کار گماری نخبگان حوزه آموزش و پرورش، صاحب نظران دانشگاهی تاثیر گذار و آگاه به خواسته های اجتماعی، فرهنگی همراه و همسو با دولت را خواستاریم.

با آگاهی کامل از برنامه های وزیر محترم در بخش اقتصاد آموزش و پرورش، سیاست کیفیت بخشی و برنامه های پنج گانه بر این باور هستیم که تحقق وعده های دولت تدبیر وامید در وزارت آموزش و پرورش با قرار گرفتن این وزارتخانه در صدر اولویت های دولت و همراهی و همدلی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی میسر بوده نه با چماق استیضاح؛ چرا که حذف مدیران ناکارآمد، سود جو و چند چهره که روحیه ی تزلزل را القاء می کنند و استفاده از افراد نخبه وصاحب نظر، به ایجاد تحول در آموزش و پرورش شتاب و سرعت بیشتری خواهد داد.

ما نسبت به کثرت بازماندگان از تحصیل و عدم توجه به عدالت آموزشی نگرانیم و اعلام می داریم که مشکلات اقتصادی و افزایش هزینه های زندگی، بسیاری از خانواده ها را از دسترسی به آموزش و پرورش مناسب محروم کرده است. در همین راستا تنوع مدارس و کاهش مدارس دولتی با کیفیت، اصل آموزش و پرورش رایگان و حقِ بر آموزش را مخدوش نموده است. ماضمن حمایت از واگذاری تصدی گری و اجرای فعالیت های آموزشی با نظارت و حمایت آموزش و پرورش به بخش خصوصی، خواستار تقویت مدارس دولتی و توجه به کیفیت و کمیت خدمات آموزشی در این گونه مدارس هستیم.

از آقای فانی انتظار داریم با توجه به جمعیت قابل توجه بانوان در وزارت آموزش و پرورش نگاه وا هتمام ویژه ای به مسائل زنان خصوصا زنان سرپرست خانوار این وزارتخانه داشته باشد و همچنین با برنامه ریزی های منطقی موجبات تربیت مدیران ارشد زن و سپردن مسوولیت های مدیریتی به بانوان را فراهم آورند.

از آقای فانی و تیم مدیریتی ایشان انتظار داریم با ارائه ترجمانی صحیح از سیاست تدبیر و امید در آموزش و پرورش و بازنگری جدی در بکارگیری نیروها و تاسیس پارلمان معلمان، موجبات دلگرمی فرهنگیان حامی دولت توسط مجریان توانمند را فراهم آورد و از ریزش نیروهای حامی دولت در سراسر کشور جلوگیری نماید، زیرا تعلل در این امر، خسارات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

در پایان ضمن آرزوی سلامتی و توفیق برای رهبری معظم انقلاب، دولت خدمتگزار و رئیس جمهور محبوب، امیدواریم با یاری خداوند متعال و با درایت رئیس جمهور محترم، وزارت آموزش پرورش در مسیر درست قرار گیرد و مسئولین این وزارتخانه بدون تزلزل، تردید و با شجاعت مجری سیاست های دولت تدبیر و امید در حوزه آموزش و پرورش باشند و در برابر زیاده خواهی های فردی و جناحی کانون های قدرت ایستادگی نمایند.

انتهای پیام

8364 بازدید
رای دادن به این مورد
(3 رای)
منتشر شده در رويدادها
کد خبر: 308

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی