امروز: شنبه 27 بهمن 1397 برابر با 16 فوریه 2019

تيم فوتبال ايران حذف شد ، اما هم داور و هم مسي را مي بخشيم-دکتر امیر اشراقی

  • پنج شنبه, 19 تیر 1393
  • نوشته شده توسط 

تيم فوتبال ايران حذف شد ، اما هم داور و هم مسي را مي بخشيم

دکتر امیر اشراقی دكتري تخصصي تربيت بدني ، عضو مجمع فرهنگيان ايران اسلامي

" اگر قرار باشد خون را با خون شست دچار بدبختی می شویم ، ببخشیم اما فراموش نکنیم !
ما هم به ذهن سلیم و هم قلب نیازمندیم ، شکوه زندگی این نیست که هرگز به زانو درنیائیم ، در این است که هر بار افتادیم ، دوباره برخیریم ... "

 
تا به حال شده كه به همراه خانواده خود براي تفريح و يا انجام كاري به بيرون از منزل رفته باشيد و ناگهان صداي داد و الفاظ ركيك به گوشتون برسه؟ يه كم كه دقت مي كنيد مي بينيد كه چند نفر با هم در حال نزاع هستند. علت رو كه جويا مي شيد مي بينيد يا سر بوق زدن ماشين پشت سري بوده يا پارك كردن ماشين ويا....در اين شرايط فقط خدا خدا مي كنيد كه مبادا فحش هايي كه رد و بدل مي شه رو فرزند شما ياد بگيره و يا خدايي نكرده يه صحنه خشونت آميز و به دور از شان و مقام انساني ببينه. تنها كاري كه از دستتون بر مياد البته اگر براتون مهم باشه اينه كه مسير حركت خودتون رو به سرعت عوض مي كنيد تا شاهد اين اتفاق نباشيد. آمار هاي نزاع هاي خياباني و خشونت هايي از اين دست در ايران روز به روز در حال افزايش است و اين نشان از دو شكاف عميق فرهنگي دارد: يكي اينكه افراد جامعه نسبت به حقوق واقعي شهروندي خود اطلاع دقيقي ندارند و دوم اينكه اگر هم با اين حقوق آشنا باشند از راه كار هاي قانوني براي رسيدن به اين حقوق بي اطلاعند و سعي مي كنند كه با خشونت به اين حقوق دست پيدا كنند.
به نظر مي رسد در هر دو مورد تمامي سازمان ها و نهاد هاي فرهنگي و آموزشي نقش اساسي دارند و نتوانسته اند به اهداف فرهنگي خود دست پيدا كنند. عدم آشنايي با حقوق شهروندي و چگونگي تحقق آن را در بسياري از مسايل و اتفاقات ريز و درشت كشور به خوبي مي توانيم مشاهده كنيم. يكي از مهمترين اتفاقات هفته اخير بازي ميان تيم ملي فوتبال ايران و تيم ملي آرژانتين بود. صرف نظر از شكست تيم ملي ايران ، بازي بسيار حساب شده ي تيم ايران همگان را به تحسين واداشت . عملكرد داور و اشتباهات مكرر او راه براي برد آرژانتين هموار كرد و مسي كه به بازيكن لحظه ها شهرت دارد در دقايق پاياني گل پيروزي را براي آرژانتين به ثمر رساند. در اين ميان بسياري از هم ميهنان با احساسات پاك خود و ديدي عاقلانه نسبت به عملكرد تيم ملي كشورمان به شادي و تشكر از تيم ملي پرداختند. با اين وجود با گذشت دقايقي اندك از بازي ايران و آرژانتين عكس العمل بسياري از هم ميهنان به خصوص در فضاي مجازي نشان داد كه فرهنگ خشونت و لمپنيسم مشكلي بسيار جدي در فرهنگ ايران محسوب مي شود. در بسياري از پلاكارد هايي كه مردم بعد از پايان بازي با خود حمل مي كردند شعار هاي توهين آميز از فحش هاي خانوادگي گرفته تا درخواست اعدام داور و مسي را به وضوح مي توانستيم ببينيم . در فضاي مجازي هم كافي بود سري به فيس بوك داور بزنيم و ببينيم كه چه الفاظي نثار اين داور شده است .گويي تمامي زحمات بچه هاي تيم ملي كه شايد داور اين رقابت هم به آن اعتراف مي كرد قرباني اين فرهنگ خشونت بار شده است . البته اخباري مبني بر اين كه صفحه فیس‌بوک منتسب به داور بازی ایران - آرژانتین، برای او نیست نيز منتشر شد . فدراسيون فوتبال در اقدامي قانوني شكايت خود را به فيفا ارائه كرد اما حداقل چيزي كه مي توانست دست آويزي براي دفاع داور يعني آقاي "میلوراد مازیچ" از خود و تغيير ديد فيفا نسبت به ايرانيان باشد همين عكس العمل هاي نسنجيده بود. در نهايت فيفا هم اين داور را به عنوان داور چهارم تنزل رتبه داد. با اين همه اين موضوع تفاوتي در كل ماجرا ايجاد نمي كند . تمامي عكس العمل هاي ما به خصوص در رويداد هاي بين المللي توسط كارشناسان و صاحب نظران فرهنگي و اجتماعي كشورهاي ديگر رصد مي شود و پيامي كه به آنها مي رسد اگر عادلانه و بر اساس اصول شهروندي نباشد بار منفي براي فرهنگ ملي كشور خواهد داشت. براي بازيكن بزرگي مثل مسي هم بسيار غافلگير كننده خواهد بود كه معني برخي از جملات و شعار هاي نسبت داده شده به خود را بداند. البته اين واقعيتي است كه همين افرادي كه اين نوع حركات را انجام مي دهند آرزوي داشتن يك عكس يادگاري با مسي را هم دارند،اما متاسفانه به دليل عدم آموزش صحيح افراد جامعه در مورد كنترل احساسات و نحوه قضاوت امور زندگي توسط ارگان ها و نهاد هاي فرهنگي و آموزشي به خصوص آموزش و پرورش شاهد برخي حرف ها و حركات از اين نوع از جانب عده اي از مردم هستيم.
در اين بين مروري بر ادبيات برخي رسانه هاي گروهي اينترنتي و غير اينترنتي و همچنين ادبيات گفتاري برخي مجريان صدا و سيما نيز كه به اين نوع اعتراض ها دامن مي زنند خالي از تامل نيست. اين شرايط استثايي اگر به درستي توسط مسوولين امور فرهنگي كشور درك شود فرصتي ناب براي فرهنگ سازي و اشاعه اخلاق مداري در جامعه است. اگر بازي با بوسني را به حساب نياوريم آقاي كي روش و تيمش از لحاظ فني نسبت به ساير تيم هاي آسيايي نمره قبولي مي گيرند اما ايشان نيز از لحاظ ادبيات گفتاري و جهت دهي اخلاق مدارانه به تماشاچيان چنگي به دل نمي زنند. اگر نگاهي به رهبران بزرگ و ماندگار تاريخ معاصر بيندازيم مي بينيم كه چطور با فرهنگ عفو و بخشش توانسته اند خشونت نهادينه شده در جوامع خود را به فرهنگ دوستي و اميد تبديل كنند. نمونه اي از اين رهبران نلسون ماندلا بود كه با تحمل 27 سال اسارت در زندان هاي رژيم آپارتايد آفريقاي جنوبي پس از به قدرت رسيدن اعلام عفو عمومي كرد و تمامي كساني كه در جنايات وحشيانه زندان هاي آپارتايد نقش داشتند از جمله قضات و زندانبانان خود را نيز بخشيد. او با اين كار به نسل هاي بعد از خود پيام پرهيز از خشونت و بخشش را رساند.
پيامي كه كي روش و رسانه هاي گروهي به راحتي مي توانستند به مردم بدهند. يكي از جملات معروف نلسون ماندلا اين بود كه " اگر قرار باشد خون را با خون شست دچار بدبختی می شویم ،ببخشیم اما فراموش نکنیم!". چه زيبا بود اگر در مورد بازي ايران-آرژانتين هم، اشاعه فرهنگ بخشش و فرهنگ اخلاق مدارانه توسط مربيان ، داوران و رسانه ها مجالي براي عرض اندام فرهنگ انتقام و كينه جويي را نمي داد و فارغ از اينكه ايران به مرحله بعد صعود كند يا نه داور را مي بخشيديم ، فرصت اعتراض قانوني را به فدراسيون مي داديم و مسي را هم به عنوان يك بازيكن فوتبال كه براي تيم ملي كشورش بازي مي كند مي پذيرفتيم و او را از نظر شخصيتي تخريب نمي كرديم. تيم ملي ايران با شكست در برابر بوسني حذف شد اما به قول نلسون ماندلا: " ما هم به ذهن سلیم و هم قلب نیازمندیم ،شکوه زندگی این نیست که هرگز به زانو در نیائیم ،در این است که هر بار افتادیم دوباره برخیزیم . "

8435 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در رويدادها
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی