امروز: شنبه 27 بهمن 1397 برابر با 16 فوریه 2019

رهامی: جای تریبون‌هایی از نوع حسینه ارشاد خالی است

  • شنبه, 21 تیر 1393
  • نوشته شده توسط 

مراسم افطاری مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، شب گذشته با حضور جمعی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در محل کانون فرهنگی قدس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن رهامی دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در این مراسم با اشاره به اهمیت صله رحم و دیدار مؤمنان با یکدیگر اظهار کرد: ما علاوه بر این دیدارها و نشست‌ها احتیاج به جلساتی داریم که قبل از انقلاب بصورت خانوادگی و در مساجد برگزار می‌کردیم.

 

وی خاطرنشان کرد: در بستر مراسمی از این دست بود که خیلی از نیروهای انقلابی که در جبهه‌های مختلف انقلاب نقش‌آفرین بودند، تربیت شدند و در واقع این افراد مولود آن جلسات و مجالس تربیتی جلسات دعای کمیل،‌ تفصیل قرآن و حدیث هستند. در این جلسات نسلی تربیت شد که انقلابی با این عظمت را ایجاد و اداره کرد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خطاب به حاضران افزود: من به عنوان یک معلم و همکار شما می‌گویم که در حال حاضر در این زمینه یک خلاء جدی احساس می‌شود و جوانان و نسل بعدی به مقدار زیاد از آن تربیت قوی و ریشه‌دار محروم هستند و این مسأله موجب نگرانی است.

رهامی همچنین خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ای از دستگاه‌های تبلیغاتی و تربیتی در کشور حکومتی و دولتی شده است و طبع کارهای حکومتی و دولتی نیز این است که در مسائل تربیتی و فکری موفقیت فکری چندانی پیدا نمی‌کند. البته من نمی‌خواهم فعالیت آنها را نقد کنم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: در حال حاضر این موضوع مطرح است که نسل آینده ما بنای تربیت دینی و فرهنگی خود را از کجا و از کدام منابع باید بگیرد و چه کسانی این کار را باید انجام دهند؟ آیا باید از صداوسیما، رادیو و تریبون‌های رسمی بگیرد در حالی که گاه جوانان ما نسبت به آنها بی‌تفاوت هستند یا از آن فاصله دارند؟

رهامی با بیان اینکه "تشکل‌های اسلامی مانند مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه و ... در کنار فعالیت‌های سیاسی خود باید بر روی مسائل تربیتی نیز متمرکز و فعالیت کنند"، افزود: تفاوت این تشکل‌ها با احزاب این است که احزاب تلاش می‌کند در انتخابات حضور جدی داشته و در قدرت سهم داشته باشند اما تشکل‌های اسلامی در کنار فعالیت‌های سیاسی مسئولیت سنگین تربیتی بازسازی و آماده‌سازی نسل بعدی و آشنا کردن نسل جوان با مفاهیم عمیق دینی را بر عهده دارند؛ نسلی که توانایی مقابله با انواع تبلیغات غیر دینی و قرائت‌های نادرستی که از اسلام صورت می‌گیرد را داشته باشد.

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با اشاره به برخی تفسیرهای تندروانه از اسلام که در منطقه در حال ارائه شدن است، تصریح کرد: متأسفانه تفسیرهای وحشتناکی از قرآن و اسلام ارائه می‌شود به طوری که در برخی از جوامع طرفداری از اسلام و مسلمان بودن به نوعی با خشونت‌طلبی، خلاف قواعد حرکت کردن و زیر پا گذاشتن قواعد انسانی مترادف شده است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: ما در پای منبرها و مساجد تربیت شده‌ایم و از طرف دیگر 50 - 60 سال از عمرمان می‌گذرد و به اواخر عمر مفیدمان می‌رسیم اما تشکل‌های اسلامی باید در ایام محرم، صفر و ماه مبارک رمضان جلسات دائم مذهبی داشته باشند.

وی افزود: بسیاری از مساجد و مجالس دینی و مذهبی که مختص همین جریان‌ها بود و امروز جای نیروهای اصلاح‌طلب، نیروهای روشن جامعه و نیروهای سیاسی فعال در این گونه جلسات مذهبی خالی است و این تصور ایجاد می‌شود که این مساجد، مجالس و هیأت‌ها اختصاص به جریان‌های اصولگرا و غیره دارد و بقیه فاصله دارند.

رهامی با اشاره به برنامه‌های سخنرانی در حسینیه فاطه زهرا (س) گفت: در ماه رمضان دوستان پیش‌بینی کردند که در هیأت فاطمه زهرا (س) با حضور سخنرانانی از قم و تهران، جلساتی برگزار شود که این جلسات از روز دوشنبه شروع می‌شود و تلاش بر این است که گفتمان جدید دینی در آن مطرح شود.

وی در ادامه به مجمع فرهنگیان ایران اسلامی توصیه کرد که در مناطق مختلف تهران و شهرستان‌ها در طول سال کانون‌هایی را فراهم کند که گفتمان جدید منطبق با شرایط زمان، خواسته‌های جامعه، تحولات جامعه و مستقل از جریان‌های قدرت به جوانان ارائه کند.

این استاد دانشگاه افزود: جریانی را مرحوم دکتر شریعتی و شهید مطهری در حسینیه ارشاد ایجاد کردند و امروز جای تریبون‌هایی از نوع حسینه ارشاد در تهران و شهرستان‌ها بسیار خالی است. آن میزان که جریان‌های مذهبی در آن دوران به فعالیت‌های فکری می‌پرداختند، امروز این جریانات در آن سطح در این عرصه فعالیت ندارند.

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه تاکید کرد:‌ ما باید برای مقابله با آسیب‌های شدید و مختلف اجتماعی و بنا گذاشتن تربیت صحیح برای نسل آینده تلاش کنیم.

به گزارش ایسنا، در این جلسه علاوه بر فرج کمیجانی دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی و اعضای این تشکل، برخی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب، از جمله شکوری‌راد، سلامتی، غندالی، خلیل آبادی، زرافشان، نظری، کمره ای، کفراشی، شیرکوند، کواکبیان، جواد اطاعت، محمدجواد حق‌شناس، سهیلا جلودارزاده و برخی از اعضای شورای شهر تهران از جمله حقانی و مختاباد حضور داشتند.

7836 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در رويدادها
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی