مقاله ها

رضا آزادپور/ عضو مجمع فرهنگیان ایران اسلامی - مرثیه ای برای آموزش و پرورش و لرستان

رضا آزادپور/ عضو مجمع فرهنگیان ایران اسلامی - شاخه بروجرد

مرثیه ای برای آموزش و پرورش و لرستان

سرانجام هشتم اسفند ۹۶ پس از کشمکش های طولانی تعدادی از نمایندگان استان و برخی دیگر ازصاحب منصبان، مدیر کل آموزش و پرورش استان لرستان، از سمتش کناره گیری کرد.

جناب آقای خدانظر دریگوند پس از ۱۴ ماه و یک روز منصبش را به سید احمد علی موسوی نیا ،سرپرست جدید ،سپرد.
در این جستار سر آن نداریم که از محاسن کاری و شخصیتی جناب دریگوند و یا محسنات سرپرست خلف ایشان سخن برانیم بلکه برآنیم  لختی قلم را از زاویه دیگری بچرخانیم.

آموزش و پرورش لرستان چونان بیماری است که سال هاست از درد مزمن "سیاست زدگی" رنج می برد.این درد در سال های استقرار دولتین جناب روحانی، به مرحله لاعلاج کشندگی رسیده است.

اغلب نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی انگار وظیفه ذاتی خود را "دخالت کردن"و یا سهم خواهی از این تن رنجور می خواهند. انگار امور دیگر وحیاتی تر را به فراموشی سپرده اند. از بام تا شام مدیران کل این سازمان را زیر فشار قرار می دهند.به جای این که یار شاطر مدیران کل باشند و خیرین را برای آبادانی مدارس دعوت نمایند،متاسفانه بعضی"بارخاطر"بوده اند و هستند.
برخی "دن کیشوت" وار صحن علنی مجلس را آوردگاهی برای نبرد با مدیران استان و شهرستان می دانند و می بینند.
رگ گردن را "به حجت قوی"می کنند وندای وامصیبتا سر می دهند!

هرروز بیرقی را بر می افراشند تا لشگریانی برای مقابله با مدیران لایق فراهم سازند بلکه"عیاری"گیرند و طرفه آن که مآلا مقصود آن ها سپردن مدیریت به حلقه های نزدیک انتخاباتی خویش است.

افق روشنی برای آموزش و پرورش لرستان و برون رفت از این دمل های چرکین سیاست زدگی، نمی بینم  آن چه در این کشمکش ها حلقه مفقوده است "آموزش"و بهبود کیفیت تحصیلی فرزندان این خاک و بوم است.نام به این نشان که سال های متوالی استان لرستان در کنکور و دروس نهایی در بین سه استان پایین جدول جا خوش کرده است.

رویکرد مدیریتی نوین در کشورهای توسعه یافته برپایه ی "امنیت شغلی" استوار است.

در کشور ما به ویژه لرستان مدیران دولتی عموما امنیت شغلی مستحکمی ندارند.خیل مدیرانی هستند که با آزمون و خطا از اموال عمومی تا به مرحله پختگی وکار آمدی نایل می شوند به دلایل مخالفت های سیاسی و بیشتر با مخالفت افراد غیر مسئول ناگزیرند غزل خدا حافظی را بسرایند!

بار ها خوانده ایم و شنیده ایم در کشور های پیشرفته ای نظیر ژاپن وآلمان بسیاری از مدیران در مسند های خود پیر می شوند و حتا می میرند.

قریب ۱۳۰ سال از پیدایش پدیده ی جذاب فوتبال می گذرد در آلمان به تعدادکمتر انگشتان دودست رئیس فدراسیون فوتبال آمده اند و رفته اند!

آخرین مدیر کل این کوی پرسنگلاخ جناب آقای خدانظر دریکوند بودند که هفتم دی ماه ۹۵ سکان این کشتی توفان زده را به دست گرفتند.

تلاش گسترده ای برای به ساحل رساندن کشتی آموزش از پس تلاطم ها به انجام رساندند. لیکن پس از فقط"چهارده"ماه مهار را از دست ایشان گرفتند.

در این ۱۴ ماه بحران آفرینان به جای کمک مشفقانه به پیشبرد آموزش و پرورش هر روز"مارهایی"از آستین درمی آوردند تا فضا را زهر آگین کنند. گاهی با تهمت "اباحی"گری و یا بزرگ نمایی یک اشتباه سهوی در چاپ یک کتاب غوغا سالاری می کردند.

در این اواخر هم وادار کردن مدیران معزول به ابقای غیر قانونی و تمرد از تصمیمات قانونی را به ارمغان آوردند.

با اوصاف ذکر شده این جانب افق روشنی برای آموزش و پرورش لرستان و برون رفت از این دمل های چرکین سیاست زدگی، نمی بینم.

مدیر کل آینده باید بداند که ناخواسته به یک دوئل دعوت شده است ومع الاسف بیش ازآن که آموزش را مدیریت کند باید "نبرد"کند.هرچند باید"امیدوار"باشیم اما بپذیریم بازار مکاره سیاست بازان"پتیاره"است.

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی