ترويج فضاي نقادي و پرهيز از مطيع بارآوردن دانش آموزان

  • شنبه, 07 دی 1392

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري ، دكتر روحاني صبح امروز در دومين روز گردهمايي شوراي معاونين و مديران كل استان ها،  با بيان اينكه معلمان، علاوه بر متون درسي بايد راه زندگي را نيز به دانش‌آموزان بياموزند، تصريح كرد: وظيفه آموزش و پرورش تربيت و هدايت دانش‌آموزان در جهتي است كه آنها پس از فارغ‌التحصيلي بتوانند در جامعه حضوري ثمر بخش داشته باشند.

رئيس جمهور ضمن نقد شيوه آموزشي كه در آن دانش‌آموزان صرفاً به افزايش محفوظات خود مي‌پردازند، گفت: ما مي‌خواهيم دانش‌آموزان اين حس و باور را داشته باشند كه هر چه ياد مي‌گيرند در افزايش مهارت‌هاي زندگي آنها در اجتماع تاثير داشته و كاربردي است و آنها مي توانند در توسعه كشور و بهبود زندگي خود و ديگران نقش تأثيرگذاري داشته باشند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تهيه پيش‌نويس حقوق شهروندي از سوي دولت و مطالبات روزافزون مردم در اين خصوص گفت: دانش‌آموزان ما بايد بتوانند ضمن شناخت حقوق خود در جامعه از آن دفاع كنند و لازمه اين امر ايجاد بسترهاي مناسب براي آشنايي آنها به حقوق شهروندي و امكان نقد سالم و سازنده در كلاس هاي درس است.

رييس شوراي عالي انقلاب فرهنگي ضمن پيشنهاد تدريس مسائل مرتبط با حقوق شهروندي در مدارس كشور اظهار داشت: دانش‌آموزان بايد حقوق سياسي و نقش‌شان در اداره، مالكيت و آينده كشور را بشناسند و نحوه مناسبات ميان دولت و مردم را كاملاً لمس و درك كنند و معلمان عزيز ما وظيفه‌ سنگيني در محقق شدن اين هدف بر عهده دارند.

دكتر روحاني با اشاره به درخواستش از دانش‌آموزان در مهرماه سال جاري براي نگارش انشاء به رييس‌جمهور، اجتناب از پرداختن به موضوعات كليشه‌اي را مورد تاكيد قرارداد و گفت: دلم مي‌خواهد بدانم دانش‌آموزان سيستاني، خراساني، آذري و همه دانش‌آموزان سراسر كشور نگاهشان به عملكرد دولت و رييس‌جمهور چيست؟

رييس‌جمهور با تأكيد بر اينكه آموزش و پرورش در جمهوري اسلامي ايران امري همگاني و عادلانه است، گفت: لباس، جايگاه اجتماعي، مذهب و دين و حتي قوميت نبايد معياري براي امتياز دادن به افراد در كلاس‌هاي درس باشد.

وي بر لزوم تطبيق و نزديك شدن رفتار معلمين با نگاه و روش هدايتگر پيامبر اعظم(ص) در مسئله تعليم و تربيت افراد تاكيد كرد و گفت: همه معلمان در كلاس‌ها هم وظيفه آموزش را به عهده دارند و هم وظيفه تربيت و پرورش را و بايد اين دو به صورت همزمان مد نظر قرار گيرد و بحث پرورش نبايد منفك از آموزش باشد.

رييس‌جمهور تأكيد كرد: تربيت هنگامي تأثيرگذار است كه توام با عمل مربي و روش هاي غيرمستقيم باشد به طوري كه رفتار و منش و فن بيان معلمان به عنوان سرلوحه در ذهن و جان دانش‌آموزان حك شود.

دكتر روحاني نقش و اهميت سن در فرآيند يادگيري را با استناد به روايات ائمه اطهار(ع) خاطر نشان ساخت و با بيان اينكه ميزان و كيفيت يادگيري در سنين پايين به مراتب تاثير گذار تر و ماندگار تر از سنين بالاتر است، گفت: به همين دليل نقش معلمان ابتدايي بسيار حائز اهميت تر از ساير پايه هاست؛ چرا كه معلمان ابتدايي همچون باغباني هستند كه نحوه رسيدگي آنها به نونهالان باغ فرهنگ كشور، در چگونگي رشد و نمو محصول دادن آنها در آينده تاثير مستقيم خواهد داشت .

رييس‌جمهور همچنين لزوم ترويج فضاي نقادي در مدارس و پرهيز از مطيع بار آوردن دانش‌آموزان را يادآور شد و گفت: اگر امروز فرزندان ما مطيع شدند و حق ابراز نقد نيافتند، ممكن است در سپهر اجتماعي، اقتصادي و سياسي جامعه منحرف شوند.

دكتر روحاني خطاب به معلمان و مديران وزارت آموزش و پرورش گفت: معلمي را تنها شغل ندانيد بلكه معلمي را وظيفه بزرگ ديني، ملي و انقلابي خود بدانيد تا نسل آينده كشور، نسلي مشاركت‌جو، پاسخ‌گو و اخلاقي بار بيايند.

رييس‌جمهور در بخش ديگري از سخنانش بر نقش مكمل و ضرورت همسويي خانواده و نهاد آموزش و پرورش تأكيد كرد و گفت: انجمن اولياء و مربيان و نشست‌هاي خانواده و مدرسه نبايد تشريفاتي و صرفاً با موضوع كمك اقتصادي به مدارس برگزار شود.

دكتر روحاني افزود: برنامه‌ريزان و مديران اين وزارتخانه بايد با بهره‌گيري از تجارب مثبت همه كشورهاي دنيا، روز به روز زمينه‌هاي ارتقاء كيفي نظام آموزشي كشور را فراهم نمايند.

رييس‌جمهور ضمن اشاره به افزايش قابل توجه بودجه آموزش و پرورش كشور در سال ۹۳ با وجود مشكلات اقتصادي موجود اظهار اميدوري كرد با توجه به اهتمام ويژه دولت به موضوع آموزش و پرورش و رفع تنگناها براي سال‌هاي آتي، بودجه قابل توجهي در اختيار اين وزارتخانه قرار بگيرد.

دكتر روحاني تاكيد كرد: جاي هيچ بحث و ترديدي نيست كه بزرگترين عامل و سرمايه توسعه پيشرفت و تعالي كشور برخورداري از نيروي انساني متبحر است كه نظام آموزش و پرورش كشور در سال‌هاي گذشته زحمات بسياري براي آن متقبل شدند.

9424 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در سیاسی
کد خبر: 222

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی