امروز: شنبه 27 بهمن 1397 برابر با 16 فوریه 2019

طرح معیشت معلمان در دستور کار مجلس قرار گیرد

  • یکشنبه, 25 خرداد 1393
  • نوشته شده توسط 

به گزارش خبرنگار پانا، علی‌اصغر فانی در جلسه علنی صبح امروز مجلس اظهار کرد: فرمایشات جامع مقام معظم رهبری در هفته بزرگداشت مقام معلم و تاکید ایشان در سال اقتصاد و فرهنگ بر لزوم حمایت همگانی از آموزش و پرورش و تاکید رییس جمهور بر حمایت مستمر از تعلیم و تربیت آینده سازان انقلاب اسلامی من را بر آن داشت تا به نمایندگی از 12.5 میلیون دانش‌آ‌موز و بیش از یک میلیون فرهنگی در محضر شما نمایندگان حضور یابم و گزارشی از برنامه‌ها و سیاست‌های آموزش و پرورش تقدیم کنم تا با حمایت،‌ همدلی و همفکری نمایندگان گام‌های موثری در جهت اعتلای آموزش و پرورش برداشته شود. 

 

وی آموزش و پرورش را وسیع‌ترین فصل مشترک حاکمیت و مردم عنوان‌کرد و گفت: این وزارتخانه نقش بی‌بدیلی در تعامل مردم و نهادهای حاکمیتی ایفا می‌کند و مدارس و واحدهای سازمانی آموزش و پرورش در اقصی نقاط کشور پرچم جمهوری اسلامی را به اهتزاز در آورده و ارتباط دو سویه بین مردم و حاکمیت را برقرار کرده است.

فانی یادآور شد: در بسیاری از مواقع به دلیل شخصیت پر نفوذ معلم بسیاری از خدمات اجتماعی و سیاسی حاکمیت از قبیل برگزاری انتخابات،‌ آمارگیری،‌ شناسایی اقشار آسیب‌پذیر،‌ حل دعاوی و بزرگداشت مناسبت‌های ملی و انقلابی توسط مدارس و معلمین انجام می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت 719 اداره آموزش و پرورش منطقه یا شهرستان در قالب 32 اداره کل افزود: این ادارات مسوولیت سازماندهی،‌ برنامه‌ریزی و نظارت بر فعالیت های رسمی و غیر رسمی مدارس را به عهده دارند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به خدمات‌رسانی این وزارتخانه به 12.5 میلیون دانش‌ آموز در سال جاری تصریح کرد: از این میان 48 درصد را دختران و 52 درصد را پسران تشکیل می‌دهند. همچنین 105 هزار واحد آموزشی با نزدیک به 542 هزار کلاس درس در سراسر کشور دایر است.

علی اصغر فانی اظهار کرد: یکی از سیاست ها بهسازی و ساماندهی نیروی انسانی است و باید طرح معیشت معلمان در دستور کار مجلس قرار گیرد زیرا معلمان آمادگی لازم را برای کار ندارند و همچنین مهارت لازم را در این خصوص کسب نکرده اند که این امر باعث اختلال در نظام انگیزشی معلمان، تعلیم و تربیت و کیفیت آموزش و پرورش می شود. 

وی افزود: معلمان از دولت انتظار دارند تا منزلت اجتماعی آنها را بازگرداند و پیچیدگی های محیط آموزشی و مواجه حرفه ای با چالش ها اقتضا می کند مهارت معلمان به طور مداوم مورد ارزیابی قرار گیرد تا این نیروی عظیم اجتماعی بتواند بر مسائل فائق آید.
وزیر آموزش و پرورش یکی از مشکلات را در آموزش و پرورش کاهش عنایت نهادهای استانی و منطقه ای در امر نوسازی مدارس که در برنامه پنج ساله چهارم حدود 10 سال است که این بودجه از 21 درصد به 8 درصد کاهش یافته که نرخ این کاهش در ایلام و کرمان حدود 3 درصد از 21 درصد بوده است.

*نیروی انسانی آموزش و پرورش و فضای آموزشی نیازمند استانداردسازی هستند 

وی تصریح کرد: با این سهم عمرانی آموزش و پرورش نمی تواندبه فضاهای آموزشی خود رسیدگی کند و آموزش و پرورش همواره با چالش های نو پدیدی مانند توسعه فضای مجازی، گسست بین نسلی، حافظه محوری و فراموشی نقش تربیتی آموزش و پرورش مواجه شده اند که برای موفقیت، در حل این مشکلات باید نیروی انسانی و فضای آموزشی استاندارد سازی شود.

فانی یادآور شد: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برای این چالش ها راهکارهای متعددی پیش‌بینی کرده که به امید خداوند در سال تحصیلی جدید به اجرا در خواهد آمد.

*مکلف به اجرای تعهدات خود به مجلس هستم 

وی با بیان این که حدود 8 ماه پیش برای اخذ رای اعتماد به مجلس آمدم که برنامه هایی را به نمایندگان ارائه دادم و قانونی و شرعی خود را مکلف به اجرای آنها می دانم که همه برنامه ها بر اساس اسناد فرادستی، سیاست های تحول ابلاغی توسط مقام معظم رهبری و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بوده اند.

وزیر آموزش و پرورش یاد آور شد: برنامه سال تحصیلی 93-94 با استناد به اسناد مذکور و سیاست های اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری و انتظارات ریاست جمهوری تنظیم، تدوین و آماده اجرا شده است.

وی تصریح کرد: طی سمینار دو روزه با مدیران کل استان ها و معاونین آموزش و پرورش برنامه های سال تحصیلی 93-94 تدوین شده و با توجه به محدودیت های اعتباری و حجم گسترده کارهای عملیاتی همه همکاران در آموزش و پرورش از صف تا ستاد اهتمام ویژه ای برای اجرای این برنامه با هدف کیفیت بخشی به امور را خواهند داشت.

فانی خاطرنشان کرد: با توجه به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده 6 سیاست از 21 سیاست آن ارتباط مستقیمی با وزارت آموزش و پرورش دارد که ما آن را به 15 سیاست و 54 برنامه اجرایی تبدیل کردیم و جزوه آن در اختیار کمیسیون آموزش مجلس قرار گرفته است.

*لایحه رتبه بندی معلمان به زودی تقدیم مجلس می شود 

وی با اشاره به این که طرح رتبه بندی معلمان جزو برنامه های کمیسیون اجتماعی دولت است گفت: این برنامه در حال بررسی است و امیدواریم به زودی به صورت لایحه تقدیم مجلس شود تا در بالابردن انگیزش و صلاحیت علمی معلمان طرح مفیدی باشد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: امیدواریم نمایندگان عزیز در جهت اعطای برنامه ها و کیفیت بخشی به آموزش و پرورش در تراز جمهوری اسلامی حمایت کنند تا آموزش و پرورش به یکی از اولویت های جدی مملکت تبدیل شود.

13803 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در فرهنگی
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی