سیاسی

سه شنبه, 07 اسفند 1397

نظر رئیس فراکسیون امید پیرامون استعفای ظریف

به گزارش ایلنا، محمدرضا عارف در نشست شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی که با حضور سرمدی قائم مقام وزارت امور خارجه پیرامون استعفای ظریف برگزار شد با اشاره به سابقه آشنایی دیرینه خود با وزیر امور خارجه ،گفت:آقای دکتر ظریف یک چهره با تدبیر و با درایت و متعهد به آرمانهای انقلاب اسلامی است و به جرات می توانم بگویم حضور ایشان در راس دستگاه دیپلماسی کشورمان باعث ارتقا سیاست خارجی کشور در عرصه بین الملل شده است.

وی با اظهار گلایه از تلاش عده‌ای برای تضعیف اقتدار وزیر امور خارجه ،تصریح کرد: کسانی که به دنبال کاهش اقتدار آقای دکتر ظریف هستند خواسته یا ناخواسته جایگاه کشورمان را در عرصه بین الملل تضعیف می کنند.

نظر رئیس فراکسیون امید پیرامون استعفای ظریف

رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه آقای دکتر ظریف مدیری امین و پرتلاش و متخصص است ،تاکید کرد:متاسفانه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران برخی موازی کاری‌ها لطمات جدی به روند پیشرفت و توسعه کشور زده است بخصوص در عرصه سیاست خارجی که باید به جد از هرگونه اقدامی که تلقی موازی کاری را در اذهان ایجاد می کند پرهیز کرد.

وی با تاکید بر لزوم یکپارچگی در عرصه سیاست خارجی ،گفت:پیش فرض ما این است که دکتر ظریف با اقتدار به فعالیت های خود در راس دستگاه دیپلماسی ادامه دهد و از رئیس جمهور هم می خواهیم به مانند گذشته قرص و محکم از دکتر ظریف حمایت کنند و مانع این شوند که سرمایه ارزنده ای به مانند آقای ظریف از دولت خارج شود.

در این نشست سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه توضیحاتی درخصوص استعفای وزیر امور خارجه مطرح و با رد برخی شائبه ها در خصوص این استعفا تاکید کرد که استعفای دکتر طریف با هماهنگی رئیس جمهور نبوده است.

یکشنبه, 20 بهمن 1392

شورای هماهنگی جبهۀ اصلاحات در بیانیه‌ای با گرامی داشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی از مردم برای شرکت در راهپیمایی بزرگ 22 بهمن دعوت کرد.

دراین بیانیه آمده است: در تاریخ هر ملتی روزهایی که در آن قاطبة ملت به حداکثر همدلی و هم جهتی رسیده باشند، عزیز و به یاد ماندنی هستند و در تاریخ ایران عزیز به راستی 22 بهمن یکی از آن روزهاست که در فرهنگ انقلاب «یوم الله» نامیده می شوند.

دوشنبه, 30 دی 1392

سخنگوی کمیسیون اصل90 مجلس از بدهی 80 هزار میلیارد تومانی 30 نفر به بانک‌ها خبر داد. مصطفی افضلی‌فرد در جلسه شورای اشتغال استان اردبیل اظهار کرد: 30نفر از بدهکاران عمده و کلان بانکی که پرونده‌هایشان در کمیسیون اصل90 مطرح است بیش از 80 هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهی دارند که در پرداخت آن سهل‌انگاری کرده و دست نگه داشته‌اند. وی تصریح کرد: ما به جای آنکه به سراغ این 30 نفر که 80درصد منابع و معوقات بانکی در اختیار آنهاست، برویم سراغ افرادی می‌رویم که 5میلیون وام گرفته‌اند و هر روز با ارسال اخطاریه‌ها و اجراییه‌ها سعی در تحت فشار قرار دادن آنها هستیم؛ در حالی که به راحتی می‌توانیم از این 30 نفر مطالبات و معوقاتمان را دریافت کنیم. سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: جالب است که در کشور 60 درصد تسهیلات دریافتی برگشت می‌خورد؛ در حالی که 40 درصد آنها معوقه هستند و 50 درصد تسهیلات دریافت شده نیز درباره غیرمعین به کار گرفته شده و صرف می‌شود. وی با ابراز گله‌مندی از برخی انحصارگرایی‌ها در این زمینه اضافه کرد: جالب است انحصار واردات نهاده‌های دامی را به یکی از این 30 کله‌گنده کشور داده‌اند که به صورت شبکه گسترده سعی در واردات و افزایش قیمت نهاده‌های دامی دارند؛ در حالی که ما باید براساس شعار مولایمان امام حسین(ع) با هرگونه انحصار مبارزه کنیم. سخنگوی کمیسیون اصل90 با ایراد وارد کردن به آمار اشتغال کذایی که در طول سال اعلام می‌شود، اذعان داشت: اگر 19هزار اشتغالی که امروز رقم آن اعلام شد، صورت گرفته باشد باید از تعداد 60 هزار بیکار این تعداد را کم کنیم و برای 41 هزار بیکار باقی‌مانده برنامه‌ریزی داشته باشیم، اما زمانی که به سراغ آنها می‌رویم خود آنها با تعجب می‌گویند ما که شاغل نیستیم که به اشتباه اسم ما را به دلیل یاد گرفتن مهارت و فنی یا پرداخت 2میلیون تومانی در لیست اشتغال آورده‌اند. وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: برخی‌ها ادعا می‌کنند که اصلا اشتغالی برای آنها به وجود نیامده در حالی که لیستشان در زمره افراد مشغول است. سخنگوی کمیسیون اصل90 مجلس از بانک‌های عامل نیز خواست به تفکیک پرداخت تسهیلات رقم‌ها را مشخص کنند تا معلوم شود اشتغال واقعی بوده یا نه که اگر باز تعریفی در این زمینه صورت بگیرد، بهتر است. وی افزود:هدف ما این است که اشتغال واقعی ایجاد شود نه اینکه بخواهیم روی کاغذ مانوری بدهیم یا افکار عمومی را فریب دهیم.

دوشنبه, 23 دی 1392

خبرنگار رادیو ان پی ار آمریکا نوشت: تهیه گزارش در ایران دشوار است اما از زمان روی کار آمدن حسن روحانی رئیس جمهور ایران همه چیز تغییر کرده است.

پرزیدنت روحانی به آغاز نخستین مذاکرات بلندپایه با آمریکا در چندین دهه گذشته کمک کرده است. در مذاکرات بر سر برنامه هسته ای نیز پیشرفت بسیاری صورت گرفته و دولتش درهای کشور را بر روی خبرنگاران غربی باز کرده است.

اسکات پیترسون خبرنگار کریستین ساینس مانیتور یکی از همین گزارشگران است که پس از چهار سال و نیم توانست به ایران بازگردد.

او می گوید: همه چیز در ایران تغییر کرده است. اول از همه، بنابر آنچه از ایرانیان شنیدم،‌ آنها دوره ی احمدی نژاد را دوره ی بسیار سیاهی می دانند و دوره ی پرزیدنت روحانی را دوره ی امید می دانند.

یکی از دلایل بروز این نوع امید و مشارکت مردم در آینده سیاسی کشورشان این است که آنها بر شک و تردید خود نسبت به سیستم انتخابات کشورشان غلیه کردند و از منازل خود بیرون آمده، رای دادند و روحانی میانه رو را برگزیدند.

حسن روحانی از حمایت بسیار زیادی در میان مراکز مذهبی برخوردار است او نه تنها از حمایت آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران برخوردار است بلکه برخی از قدرتمندترین احزاب میانه رو و اصلاح طلب از او پشتیبانی کرده اند. 

برای نخستین بار در سال های گذشته، مردم احساس خوش بینی دارند.  آنها نمی دهند چه آینده ای در انتظارشان است اما برای آنها امروز بهترین روزگاری است که 6 ماه پیش شاهد آن بودند.

یکی از مورد توجه ترین مسائلی که با آن روبرو شدم، زمانی بود که به نماز جمعه رفتم. در این میان،‌سخنان آیت الله احمد خاتمی به گوشم خورد.  او سخنان معمولی خود را اغاز کرد که شامل اظهارات ضد امریکایی و عدم اعتماد به امریکا می شد. اما به محض اینکه در مورد مسائل داخلی سخن به زبان آورد چشمانش روشن شد و بسیار هیجانزده و عصبانی شد.

او گفت: با تغییرات سیاسی جدید مردم احساس می کنند که زندگی جدیدی به آنها داده شده و امید تازه ای به آنها داده شده است. ما باید به انها{دشمنان} یاداور شویم که ما خوشحال هستیم و به انها اجازه نمی دهیم که فتنه ایجاد کنند.

این مسئله به شما این حس را منتقل می کند که این دست از سیاسیون و تندروهایی که علیه روحانی هستند،‌ در دنیای شک و تردید زندگی می کنند و همچنان بسیار بسیار قدرتمند هستند. باوجود انکه انتخابات، ثابت کرد که انها در اقلیت هستند اما صدای آنها همچنان بلند شینده می شود.

یکشنبه, 15 دی 1392

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه "دیپلمات‌های ما نمی‌توانند جزئیات مذاکرات را مطرح کنند"، اظهار کرد: دولت گام اول را در مذاکرات هسته‌ای بسیار خوب برداشت.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سخنرانی خود در کنگره «حماسه اقتصادی و نقش متخصصان در دولت جمهوری اسلامی ایران» با بیان اینکه "حماسه سیاسی به عهده مردم بود و مردم بسیار خوب آن را خلق کردند"، خاطرنشان کرد: حماسه سیاسی به تصریح رهبری، انتخابات بود. مردم در خلق حماسه سیاسی کوتاه نیامدند و انتخابات جالبی را برگزار کردند.

یکشنبه, 15 دی 1392

دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی: در دولت جدید بهانه‌گیری‌ از احزاب کمتر شود.

دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی گفت: امیدواریم در دولت جدید بهانه‌گیری‌ها نسبت به احزاب کمتر شود.

کمیجانی در نشست وزیر کشور با نمایندگان و دبیران کل احزاب و گروه‌های سیاسی که در محل وزارت کشور برگزار شد، اظهار کرد: باید بگویم خانه احزاب هم‌اکنون در حال فعالیت است و جلسات شورای مرکزی‌اش هم تشکیل می‌شود و هیچ وقت هم تعطیل نبوده است.

وی افزود: علیرغم همه بی‌مهری‌ها این جلسات تشکیل می‌شود و وزارت کشور مدارک را به خانه احزاب پس دهد تا انتخابات آن برگزار شود.

دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی همچنین اظهار کرد: امیدواریم در دولت جدید بهانه‌گیری‌ها کمتر شود.

یکشنبه, 15 دی 1392

فهرست اسامی احزاب و تشکل های سیاسی حاضر در نخستین نشست هم اندیشی دولت تدبیر و امید با احزاب به شرح ذیل است

شنبه, 14 دی 1392

وزیر کشور در پاسخ به پرسشی درباره نحوه صدور پروانه به احزاب گفت: ما در مورد صدور پروانه، بر اساس قانون عمل می‌کنیم و از زمان آغاز دولت تدبیر و امید تاکنون 19 تقاضا در این ارتباط به وزارت کشور ارسال شده و وزارت کشور نیز متناسب با قانون احزاب پروانه فعالیت صادر می‌کند.

پنج شنبه, 12 دی 1392

وزیر اسبق اطلاعات با بیان اینکه مهم‌ترین کاری که پیامبر (ص) در روزهای نخستین حکومت دینی انجام دادند تشکیل جامعه برادری بود گفت: پیامبر(ص) بزرگترین کار امنیتی را انجام داده و اسلام را برای همیشه پایدار کردند.

شنبه, 07 دی 1392

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور جزئیات لایحه بودجه ۹۲ را تشریح کرد و از افزایش ۱۷٫۵ درصدی حقوق کارکنان دولت در سال آتی سخن گفت. سوالی که در ابتدا به ذهن متبادر می شود این است که چرا ۱۷٫۵ درصد و مبنای تعیین این عدد چیست؟ براساس کدام محاسبات معاونت محترم برنامه ریزی دولت به این عدد رسیده است؟ تا کی باید چگونگی افزایش حقوق کارکنان دولت تابع سلیقه مدیران اجرایی باشد؟ چرا نباید قانون فصل الخطاب مجریان قرار گیرد، مگر ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مبنای افزایش حقوق کارکنان دولت را نرخ تورم سالانه که از سوی مرجع رسمی یعنی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران همه ساله اعلام می گردد، ندانسته است و دولت می باید در تدوین بودجه سال آتی نرخ تورم سال جاری را مبنای افزایش قرار دهد.

 

شنبه, 07 دی 1392

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري ، دكتر روحاني صبح امروز در دومين روز گردهمايي شوراي معاونين و مديران كل استان ها،  با بيان اينكه معلمان، علاوه بر متون درسي بايد راه زندگي را نيز به دانش‌آموزان بياموزند، تصريح كرد: وظيفه آموزش و پرورش تربيت و هدايت دانش‌آموزان در جهتي است كه آنها پس از فارغ‌التحصيلي بتوانند در جامعه حضوري ثمر بخش داشته باشند.

رئيس جمهور ضمن نقد شيوه آموزشي كه در آن دانش‌آموزان صرفاً به افزايش محفوظات خود مي‌پردازند، گفت: ما مي‌خواهيم دانش‌آموزان اين حس و باور را داشته باشند كه هر چه ياد مي‌گيرند در افزايش مهارت‌هاي زندگي آنها در اجتماع تاثير داشته و كاربردي است و آنها مي توانند در توسعه كشور و بهبود زندگي خود و ديگران نقش تأثيرگذاري داشته باشند.

چهارشنبه, 04 دی 1392

در حالی که وزیر کشور دولت یازدهم در پایان جلسه هیات دولت در چهارشنبه گذشته از برگزاری یک نشست با دبیران کل احزاب تا پیش از پایان ماه جاری خبر داد، «نواندیش» اطلاع یافت که برخی از احزاب فعال اصلاح طلب از این نشست بی اطلاع هستند.

خبر نشست وزیر کشور با احزاب هر چند با استقبال اصلاح طلبان و اصولگرایان همراه شده است، اما تاکنون مشخص نیست که این نشست چه زمانی و با حضور چه تعداد از احزاب برگزار خواهد شد.

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی