استخدادم فرزندان فرهنگیان

  • پنج شنبه, 25 ارديبهشت 1393
  • نوشته شده توسط 

به تازگی آقای فانی، وزیر محترم آموزش و پرورش اعلام نموده اند که پیگیر استخدام ( یا اولویت استخدام ) فرزندان فرهنگیان در آموزش و پرورش هستند که خواسته ای قدیمی از فرهنگیان است. از دلایل ایشان، آشنا بودن فرزندان فرهنگیان به محیط آموزش و پرورش است، حال سؤال اینست که چرا دیگران باید از چرخه ی انتخاب معلمان حذف شده یا در اولویت های بعدی قرار گیرند؟ آیا محیط آموزش و پرورش چیزی جز علم و پرورش است که افراد انسانی دیگر از یادگیری آن ناتوان هستند؟ بر فرض اینکه  همه ی فرزندان فرهنگیان دارای این ویژگی ها هستند ( این تنها فرض است ) اگر چنین است پس چرا دیگران را حذف نماییم؟ اگر این فرزندان فرهنگی، شایسته هستند، فکر منطقی آنست که باید در هر آزمونی شایسته باشند، بنابراین چرا حذف دیگران؟ دیگرانی که ممکن است صدها برابر بهتر از این افراد باشند و بتوانند با شایستگی های خود افق های تازه و مهمی را در آموزش و پرورش ایجاد نمایند. مگر آرمان ما تعلیم و تربیت متعالی نیست؟ تعلیم و تربیت متعالی با معلم عالی محقق خواهد شد نه معلمی که بنام فرزند فرهنگی بودن معلم شده، یا بر دیگرانی که شایسته تر بوده اند ناروا تحمیل شده باشد.

 

این طرح، فارغ از اینکه مناسبتی با عدالت و قانون اساسی ندارد، موجی از تصورات غلط درباره ی آموزش و پرورش را زنده خواهد کرد. این درحالیست که ما خواستار نگاه حرفه ای به معلم هستیم نگاه مهمی که حتی بنا بهیادداشت پروفسور آرانی به مناسبت روز معلم، قدیمی شده است و در دنیای امروز نقش معلم فراتر از عملکرد حرفه ای، به ایجاد کننده ی عدالت و تغییرات اجتماعی در جامعه تبدیل شده است.

در دنیایی که همه ی کشورهای پیشرو و پیشرفته و حتی کشورهای درحال توسعه با جدیت تمام به دنبال تربیت معلمان حرفه ای هستند، تعیین ملاک های انتسابی در انتخاب معلمان، موجب پسرفت و نابودی عرصه ی تعلیم و تربیت خواهد شد. هنوز داغ درد ورود چندین هزار نامتخصص به آموزش و پرورش تسکین نیافته که افزوده شدن چنین ملاک های ناروایی، موجب بروز مشکلاتی جدید گردند.

از سوی دیگر، با اینگونه اقدامات، در واقع به دنبال نفی دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم هستیم و نیاز به آموزش معلمان حرفه ای را کمرنگ کرده ایم.

اگر اساس ورود به تعلیم و تربیت را از شایسته سالاری و گزینش بهترین ها به ملاکهای انتسابی محدود نماییم، اساسا پیشرفت و توسعه در آموزش و پرورش را کند کرده ایم، این طرح ها نه تنها کمکی به بهبود مشکلات فرهنگیان نخواهد کرد بلکه به تصورات نادرست درمورد معلم و آموزش و پرورش بیشتر دامن خواهد زد.

بیایید بنگریم ما در جهانی که نگاه به معلم فرا حرفه ای شده است، در کدام ایستگاه ایستاده ایم و با چنین طرح هایی نهایتا به کجا خواهیم رسید؟

ضمن تشکر از زحمات بی دریغ دکتر فانی وزیر محترم و همکاران ایشان، باید عرض کنیم این طرح ها مشکلی از مشکلات معلم حل نخواهد نمود، صورت مسأله  چیز دیگری است

14329 بازدید
رای دادن به این مورد
(2 رای)
منتشر شده در فرهنگی
کد خبر: 275

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی