چاپ این صفحه

طرح معیشت معلمان در دستور کار مجلس قرار گیرد

به گزارش خبرنگار پانا، علی‌اصغر فانی در جلسه علنی صبح امروز مجلس اظهار کرد: فرمایشات جامع مقام معظم رهبری در هفته بزرگداشت مقام معلم و تاکید ایشان در سال اقتصاد و فرهنگ بر لزوم حمایت همگانی از آموزش و پرورش و تاکید رییس جمهور بر حمایت مستمر از تعلیم و تربیت آینده سازان انقلاب اسلامی من را بر آن داشت تا به نمایندگی از 12.5 میلیون دانش‌آ‌موز و بیش از یک میلیون فرهنگی در محضر شما نمایندگان حضور یابم و گزارشی از برنامه‌ها و سیاست‌های آموزش و پرورش تقدیم کنم تا با حمایت،‌ همدلی و همفکری نمایندگان گام‌های موثری در جهت اعتلای آموزش و پرورش برداشته شود. 

 

وی آموزش و پرورش را وسیع‌ترین فصل مشترک حاکمیت و مردم عنوان‌کرد و گفت: این وزارتخانه نقش بی‌بدیلی در تعامل مردم و نهادهای حاکمیتی ایفا می‌کند و مدارس و واحدهای سازمانی آموزش و پرورش در اقصی نقاط کشور پرچم جمهوری اسلامی را به اهتزاز در آورده و ارتباط دو سویه بین مردم و حاکمیت را برقرار کرده است.

فانی یادآور شد: در بسیاری از مواقع به دلیل شخصیت پر نفوذ معلم بسیاری از خدمات اجتماعی و سیاسی حاکمیت از قبیل برگزاری انتخابات،‌ آمارگیری،‌ شناسایی اقشار آسیب‌پذیر،‌ حل دعاوی و بزرگداشت مناسبت‌های ملی و انقلابی توسط مدارس و معلمین انجام می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت 719 اداره آموزش و پرورش منطقه یا شهرستان در قالب 32 اداره کل افزود: این ادارات مسوولیت سازماندهی،‌ برنامه‌ریزی و نظارت بر فعالیت های رسمی و غیر رسمی مدارس را به عهده دارند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به خدمات‌رسانی این وزارتخانه به 12.5 میلیون دانش‌ آموز در سال جاری تصریح کرد: از این میان 48 درصد را دختران و 52 درصد را پسران تشکیل می‌دهند. همچنین 105 هزار واحد آموزشی با نزدیک به 542 هزار کلاس درس در سراسر کشور دایر است.

علی اصغر فانی اظهار کرد: یکی از سیاست ها بهسازی و ساماندهی نیروی انسانی است و باید طرح معیشت معلمان در دستور کار مجلس قرار گیرد زیرا معلمان آمادگی لازم را برای کار ندارند و همچنین مهارت لازم را در این خصوص کسب نکرده اند که این امر باعث اختلال در نظام انگیزشی معلمان، تعلیم و تربیت و کیفیت آموزش و پرورش می شود. 

وی افزود: معلمان از دولت انتظار دارند تا منزلت اجتماعی آنها را بازگرداند و پیچیدگی های محیط آموزشی و مواجه حرفه ای با چالش ها اقتضا می کند مهارت معلمان به طور مداوم مورد ارزیابی قرار گیرد تا این نیروی عظیم اجتماعی بتواند بر مسائل فائق آید.
وزیر آموزش و پرورش یکی از مشکلات را در آموزش و پرورش کاهش عنایت نهادهای استانی و منطقه ای در امر نوسازی مدارس که در برنامه پنج ساله چهارم حدود 10 سال است که این بودجه از 21 درصد به 8 درصد کاهش یافته که نرخ این کاهش در ایلام و کرمان حدود 3 درصد از 21 درصد بوده است.

*نیروی انسانی آموزش و پرورش و فضای آموزشی نیازمند استانداردسازی هستند 

وی تصریح کرد: با این سهم عمرانی آموزش و پرورش نمی تواندبه فضاهای آموزشی خود رسیدگی کند و آموزش و پرورش همواره با چالش های نو پدیدی مانند توسعه فضای مجازی، گسست بین نسلی، حافظه محوری و فراموشی نقش تربیتی آموزش و پرورش مواجه شده اند که برای موفقیت، در حل این مشکلات باید نیروی انسانی و فضای آموزشی استاندارد سازی شود.

فانی یادآور شد: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برای این چالش ها راهکارهای متعددی پیش‌بینی کرده که به امید خداوند در سال تحصیلی جدید به اجرا در خواهد آمد.

*مکلف به اجرای تعهدات خود به مجلس هستم 

وی با بیان این که حدود 8 ماه پیش برای اخذ رای اعتماد به مجلس آمدم که برنامه هایی را به نمایندگان ارائه دادم و قانونی و شرعی خود را مکلف به اجرای آنها می دانم که همه برنامه ها بر اساس اسناد فرادستی، سیاست های تحول ابلاغی توسط مقام معظم رهبری و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بوده اند.

وزیر آموزش و پرورش یاد آور شد: برنامه سال تحصیلی 93-94 با استناد به اسناد مذکور و سیاست های اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری و انتظارات ریاست جمهوری تنظیم، تدوین و آماده اجرا شده است.

وی تصریح کرد: طی سمینار دو روزه با مدیران کل استان ها و معاونین آموزش و پرورش برنامه های سال تحصیلی 93-94 تدوین شده و با توجه به محدودیت های اعتباری و حجم گسترده کارهای عملیاتی همه همکاران در آموزش و پرورش از صف تا ستاد اهتمام ویژه ای برای اجرای این برنامه با هدف کیفیت بخشی به امور را خواهند داشت.

فانی خاطرنشان کرد: با توجه به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده 6 سیاست از 21 سیاست آن ارتباط مستقیمی با وزارت آموزش و پرورش دارد که ما آن را به 15 سیاست و 54 برنامه اجرایی تبدیل کردیم و جزوه آن در اختیار کمیسیون آموزش مجلس قرار گرفته است.

*لایحه رتبه بندی معلمان به زودی تقدیم مجلس می شود 

وی با اشاره به این که طرح رتبه بندی معلمان جزو برنامه های کمیسیون اجتماعی دولت است گفت: این برنامه در حال بررسی است و امیدواریم به زودی به صورت لایحه تقدیم مجلس شود تا در بالابردن انگیزش و صلاحیت علمی معلمان طرح مفیدی باشد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: امیدواریم نمایندگان عزیز در جهت اعطای برنامه ها و کیفیت بخشی به آموزش و پرورش در تراز جمهوری اسلامی حمایت کنند تا آموزش و پرورش به یکی از اولویت های جدی مملکت تبدیل شود.

15639 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در فرهنگی
کد خبر: 278