طرح توانمندسازی مدیران مدارس(طرح تعالي مديريت)توسط وزير تشريح شد

  • یکشنبه, 09 آذر 1393
  • نوشته شده توسط 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، پیش از ظهر امروز علی اصغر فانی در جلسه شورای سیاست گذاری طرح «تعالی مدیریت مدرسه» که در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، اظهار کرد: چنانچه این طرح با موفقیت مواجه نشود ، تا سال ها نمی توان سراغ چنین طرح هایی رفت وباید دقت و جدیت در اجرای آن لحاظ شود.

وی با بیان این که پاشنه آشیل این طرح «ارزیابی دقیق آن است»، افزود: اگرارزیابی های جدی، دقیق و منطبق بر سیاست های آموزش وپرورش نباشد، قطعا مانند برخی از طرح ها، با شکست مواجه می شود و سبب هدررفتن سرمایه های انسانی، اجتماعی و مالی خواهیم شد.

فانی با اشاره به ارزیابی طرح های قبل در آموزش وپرورش ، تصریح کرد: ارزیابان باید از نیروهای جدی، زبده و کارشناس انتخاب شوند تا سلیقه های شخصی و یا منافع منطقه ای تاثیری در انتخاب و امتیاز آن ها به مدارس نداشته باشد.

وزیر آموزش وپرورش با بیان این که در بعضی از کشورها، سیستم  ارزیابی دراختیار بخش خصوصی است، خاطرنشان کرد: این موضوع به دلیل وجود برخی نارسایی ها در سیستم های ارزیابی بخش دولتی است که باعث می شود این وظیفه را به بخش غیردولتی واگذار کنند.

وی عنوان کرد: اولویت گذاری در نمون برگ های طرح «تعالی مدیریت مدرسه» باید منطبق بر سیاست های کلان آموزش وپرورش باشد تا بتوانیم این سیاست ها را در مدرسه احیا و محقق سازیم.

فانی افزود: در ارزیابی ها، منبع تعیین شاخص و ملاک ها بایدمنبعث از اولویت های آموزش وپرورش باشد، سپس در نمون برگ ها،  ابتدا اولویت ها باید مدنظر قرار گیرد.

عضو کابینه تدبیر و امید با بیان این که درسال تحصیلی جاری ،  5700 مدرسه در طرح تعالی مدیریت قرار گرفته است ، تاکید کرد: چنانچه این طرح با موفقیت اجرا نشود، نباید مرحله دوم آن که پوشش 14 هزار مدرسه ای است به اجرا در آید.

وی افزود: کسی بابت عدم اجرای این طرح از آموزش وپرورش سوالی نمی کند، ولی چنانچه اجرای آن موفق نباشد، حتما موردپرسش مسئولین قانونی کشور قرار می گیریم، چرا با هزینه های بالا عدم توفیق داشته ایم.

وزیرآموزش وپرورش، اجرای موفق این طرح را زمینه توسعه «مدرسه محوری» و«ارتقای مدیریت آموزشگاهی» دانست و تصریح کرد: منشا سیاست های «ارتقای مدیریت آموزشگاه»، «بودجه ریزی عملیاتی» و«تعالی مدیریت مدرسه» یکسان است  وتوفیق هرکدام می تواند سبب تقویت دیگری باشد.

وی با بیان این که «موازی کاری» در اجرای هر کدام از این طرح ها می تواند باعث تضعیف طرح دیگر باشد خاطرنشان کرد: باید کمیته یا کارگروهی متشکل از مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات، معاونت های آموزش متوسطه، آموزش ابتدایی و معاونت پرورشی و فرهنگی تشکیل شود  تا با مشخص شدن وظایف هر قسمت ، امور به صورت یکپارچه هدایت شود.

15153 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در فرهنگی
کد خبر: 319

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی